Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #9
Frontend
Wyzwanie Type Treat TypeScript
Ni to frontend, ni backend, tylko po prostu TypeScript. W każdym razie, twórcy TypeScripta organizują wyzwanie polegające na rozwiązywaniu różnych łamigłówek na poziomie typów. Warto przejrzeć.
Floating UI
Bardzo prosta i lekka, a jednocześnie łatwa w rozbudowywaniu biblioteka służąca do tworzenia wszelkiego rodzaju „lewitujących” elementów na stronie. Tooltipy, popovery, dropdowny… w 600 bajtach.
Sprawianie by dostępność była bardziej dostępna
Tworzenie dostępnych (w sensie accessibility) treści jest pełne niuansów i wcale nie jest proste. Poniższy artykuł opowiada o tym dlaczego a11y jest ważne i z jakich narzędzi mogą korzystać programiści i programistki, aby ułatwić sobie pracę (i życie innym). Polecam.
Sandpack
Zestaw komponentów do tworzenia działających edytorów kodu w przeglądarce dzięki mocy CodeSandbox. Przydatne dla twórców bibliotek oraz bloggerów.
Sebastian Markbåge przechodzi z Reacta do Vercela
Czy w core-teamie Reacta jeszcze w ogóle ktoś został, czy Vercel wykupił już wszystkich?
Backend
Poważna dziura w log4j…
…czyli popularnej bibliotece do logów w Javie. Luka złośliwie nazywana "log4shell" pozwalała na całkowite przejęcie kontroli nad serwerami, które hostowały aplikacje korzystające z tej biblioteki. A, że było ich sporo, to i potencjalne zagrożenie ogromne. Co ciekawe, naprawa tego buga spowodowała, że pojawił się inny, równie poważny. Wszystko w linku poniżej:
Rewolucja: Rust w jądrze linuksa
Rust zostaje drugim oficjalnym językiem wykorzystywanym w implementacji jądra Linuksa. Pierwszym jest oczywiście staruszek C. Pierwszym polem, na którym pojawi się Rust będa zapewne sterowniki do urządzeń bo, jak twierdzą osoby siedzące w temacie, jest to naturalny wybór jeśli rozważamy adopcję Rusta "top-down", czyli z góry do dołu.
„Protokół” node: w importach
Od pewnego czasu w kodzie źródłowym wielu paczek można znaleźć dość interesujące importy poprzedzone prefiksem node:
, na przykład import * as Fs from 'node:fs';
. Co to? Po co? Dlaczego?
Zinc: Alternatywa do Elasticsearch
Zinc jest silnikiem wyszukiwarki napisanym w Golangu. Twórcy twierdzą, że jest to bardzo lekka alternatywa do Elasticsearch, która wymaga tylko minimalnych zasobów do działania.
Directus
Directus to narzędzie pozwalające na zamianę dowolnej bazy danych SQL w API albo wręcz Headless CMS. Automatycznie generowanie są API REST oraz GraphQL, są hooki, auth i własna logika… z narzędzia można także korzystać w duchu no code, gdyż generowany jest również panel administratora. Open Source.
fnm czyli lepsze nvm
Każdy, kto korzysta z node.js używa lub powinien używać managera wersji node'a. Jednym z popularniejszych jest nvm
, ale sprawia wrażenie ociężałego i powolnego. Szczęśliwe, dawno już powstała lepsza alternatywa. fnm
to menadżer wersji node.js napisany w Rust, a dzięki temu niesamowicie szybki. Korzystam od długiego czasu i nie wyobrażam sobie powrotu!
Wideo
Najciekawsze newsy ze świata frontendu i backendu. 30 minut najświeższych informacji na temat webdevu. Okraszone komentarzami Michała Miszczyszyna i Kamila Dzieniszewskiego. W każdą środę o godzinie 18:00 na żywo na kanale Type of Web! Transmisja live również na Facebooku Type of Web i moim LinkedInie.
Zachęcam też do zapisania się do wydarzenia na Facebooku: Wydarzenie Web Nowinki na Facebooku.
Stopka
Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!
Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na wspolpraca@typeofweb.com lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.