5 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #19

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #19

Witajcie w najnowszym newsletterze Polski Frontend i Backend! W dzisiejszym wydaniu przybliżymy Wam najnowsze trendy i rozwiązania z zakresu tworzenia stron internetowych oraz aplikacji webowych. Przedstawimy Wam również ciekawe artykuły i narzędzia, które pomogą Wam rozwijać Wasze umiejętności i skuteczniej realizować projekty. Zachęcamy do lektury i komentowania!

Tak, ten wstęp w całości napisał za mnie ChatGPT. Co Wy na to?

Frontend

NextAuth zamienia się w Auth.js!

Kojarzycie NextAuth – najpopularniejszą bibliotekę do autentykacji uwierzytelniania w Next.js? Twórcy podjęli odważną decyzję o odłączeniu się od Nexta i budowie narzędzia uniwersalnego – pod nazwą Auth.js. Na pierwszy ogień idą SvelteKit Auth oraz Solid Auth.

Announcing SvelteKit Auth: Bringing NextAuth.js to all frameworks – Vercel
SvelteKit Auth is a simple, low configuration authentication library for SvelteKit applications, with support for many popular OAuth providers.

Ezno

Pamiętacie jeszcze Ezno? To eksperymentalny parser i type-checker do TypeScripta. Myślałem, że był to jeden z typowych projektów do szuflady, o którym autor zapomniał następnego dnia po pochwaleniu się nim na Hackernews. Myliłem się. Okazuje się, że projekt jest nadal rozwijany i zyskuje kolejne featury! Warto dodać, że Ezno napisano w Rust, co gwarantuje doskonałą wydajność.

Ezno in ’23
Where is Ezno? What’s next?

Jak zbudować dostępny theme picker?

Ku przerażeniu moim i naukowców, popularyzują się aplikacje i strony internetowe, w których możliwe jest przełączenie tła na ciemne. Pomijając zgubny wpływ takiego ustawienia na nasze oczy, skoro ta chwilowa moda już zaistniała, to warto się zastanowić, w jaki sposób stworzyć taki przełącznik motywu w naszej appce, aby był on dostępny dla wszystkich (w rozumieniu A11Y).

Building an accessible theme picker with HTML, CSS and JavaScript. by Sarah L. Fossheim
In this tutorial, we’ll use HTML, CSS, and vanilla JavaScript to add an accessible theme picker component to a website.

Backend

Node 18.13 (LTS) i wsparcie dla mockowania w node:test

node:test to natywny wbudowany w node.js moduł pozwalający na pisanie testów. Od 18.13 dostarcza również funkcje do mockowania, a razem z node:assert pozwalają całkowicie zastąpić narzędzia typu vitest czy jest do prostych testów!

Node v18.13.0 (LTS) | Node.js
Node.js® is a JavaScript runtime built on Chrome’s V8 JavaScript engine.

Prisma 4.9.0 i zmiany…

Prisma 4.9.0 oprócz szczątkowego wsparcia dla widoków SQL, wprowadza nowość w postaci Accelerate. Accelerate jest usługą Prismy, która zastępuje Data Platform. Jest to swoisty CDN dla danych pozwalający na znacznie zmniejszenie opóźnienia w pobieraniu informacji z bazy danych. Nie ma jeszcze zbyt wielu konkretnych informacji, trzeba poczekać. Jest to już kolejna próba Prismy na monetyzację ich fantastycznego projektu…

Prisma | Introducing Accelerate in Early Access
Query up to 1000x faster on any Prisma-supported database with our new distributed cache and scalable connection pool for Serverless apps.

Inne

Zwolnienia w branży IT

Niestety, sama TypeScriptowa biblioteka nie przynosi żadnych pieniędzy, a zespół ponad 100 osób sam się nie utrzyma… dlatego Prisma zdecydowała się zwolnić niemal 20% osób. Oczywiście nie są to ani pierwsze ani ostatnie zwolnienia w branży: Microsoft zwolnił 10000 osób, Amazon 10000, Meta 11000, a Google 12000… i to raczej dopiero początek.

Layoffs.fyi - Tech Layoff Tracker and Startup Layoff Lists
[LIVE] Tracking all tech startup layoffs — and lists of employees laid off — since COVID-19. This page is constantly being updated.

DevFAQ doczekało się zupełnie nowego wydania

Wiele osób może kojarzyć DevFAQ – największą bazę pytań rekrutacyjnych stworzoną przez społeczność. DevFAQ zostało niedawno całkowicie przepisane przez Kacpra Polaka i Adriana Polaka, którzy łącznie otworzyli 57 PR-ów w repozytorium! Stack: Next.js 13, Fastify, Prisma, TypeScript. Wkrótce możecie spodziewać się nowych funkcji w aplikacji…

Pytania JavaScript (JS) • DevFAQ.pl
DevFAQ.pl — największa baza pytań z programowania tworzona przez społeczność. DevFAQ.pl jest serwisem internetowym służącym do udostępniania i wymiany pytań…

Kurs Next.js, GraphQL, TypeScripta…

Wiele osób dopytuje, więc śpieszę poinformować: wkrótce rusza sprzedaż kolejnej edycji naszego kursu Next.js! Jesteśmy w trakcie przygotowywania nowych materiałów związanych z Next.js 13, a dostęp do kursu jest dożywotni (łącznie z przyszłymi aktualizacjami). Zostawcie maila na stronie jeśli chcecie być na bieżąco informowani i otrzymać specjalny rabat (tylko dla subskrybentów).

Kurs Next.js, React, GraphQL i TypeScripta
Praktyczny kurs Next.js, React i GraphQL z TypeScriptem – najpopularniejszych frameworków do tworzenia aplikacji internetowych!

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

👋
Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.