6 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #16

Radix, Qwik, pkg.land, fly.io i railway.app
Radix, Qwik, pkg.land, fly.io i railway.app

Po bardzo długim urlopie od blogowania, podcastowania, youtube'owania i innych takich… powracam! Nie będę się rozwodził tu nad przyczynami tej przerwy w tworzeniu treści, bo to raczej temat na cały osobny artykuł na blogu… Nie przedłużając, teraz już widzimy się regularnie w Newsletterze i na YouTube.

👋
Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.

Frontend

Radix 1.0.0

Ostatnio głośno jest o różnych bibliotekach UI typu headless. Co to właściwie oznacza? Ano, są to takie biblioteki, które zawierają różne elementy interfejsu (toggle, dropdown, tooltip i tak dalej…), ale nie zawierają żadnych stylów. Ich popularność rośnie pewnie za sprawą Tailwinda – szukamy gotowych komponentów, które moglibyśmy sobie sami ostylować przy pomocy klas, bez konieczności nadpisywania stylów twórców paczki…

Jednym z takich rozwiązań (i ostatnio chyba moim ulubionym) jest Radix, który właśnie stał się oficjalnie stabilny i przybito mu pieczątkę z wersją 1.0.0. Sprawdźcie!

Primitives – Radix UI
An open-source React component library for building high-quality, accessible design systems and web apps.

Niesamowite animacje borderów

Jeśli pracujecie właśnie nad swoim portfolio albo nową stroną, która ma zaskakiwać i jednocześnie zachwycać – to jest to artykuł dla Was! Coco opisuje w nim jak można efektownie animować bordery przy użyciu wyłącznie CSS-a, a efekty tego eksperymentowania są… cóż, zresztą, sami zobaczcie.

Fantastic CSS border animation
In this article we will use CSS to create a variety of wonderful border effects.

Qwik: kolejny framework

Nie będę udawał, że wiem o co tu chodzi. Bo nie wiem. Qwik to kolejny framework frontendowy. Bez hydracji, z automatycznym lazy-loadingiem, zoptymalizowany pod słynny edge (nie mylić z przeglądarką). Niby wiem co każde z tych pojęć oznacza, ale chyba doświadczenie nauczyło mnie sceptycyzmu. A, stoi za tym tworem Miško Hevery, czyli ten gość, który odmienił front-end 10 lat temu tworząc AngularJS, a jego idee i pomysły kopiowane są przez wszystkie popularne frameworki do dzisiaj. Czy znowu przynosi rewolucję? Dajcie mi znać.

Qwik - Framework reimagined for the edge
No hydration, auto lazy-loading, edge-optimized, and fun 🎉!

Lexical, czyli nowy edytor od Facebooka

Tak, dobrze Ci się zdaje, Facebook już tworzył jeden edytor tekstu. Był to Draft.js, który teraz traci wsparcie i nie będzie dalej rozwijany. Umarł król, niech żyje król: Lexical. Jest to wczesny etap rozwoju, ale wygląda bardzo obiecująco. Jest to edytor, który całkowicie oddziela what od how i jest agnostyczny w stosunku do tego co jest edytowane i z jakiej składni korzystamy.

GitHub - facebook/lexical: Lexical is an extensible text editor framework that provides excellent reliability, accessibility and performance.
Lexical is an extensible text editor framework that provides excellent reliability, accessibility and performance. - GitHub - facebook/lexical: Lexical is an extensible text editor framework that p...

Backend

Alternatywy dla Heroku

Heroku ogłosiło niedawno koniec bardzo popularnej darmowej usługi hostingowej. Od teraz, wszystkie plany będą płatne, a Wasze hobbystyczne projekty będą musiały niestety powędrować gdzie indziej… Ale dokąd? No właśnie, tu opcji jest wiele, ale chciałbym skupić się na dwóch:

  • Railway.app
  • Fly.io

Oba to bardzo nowoczesne hostingi i oba mają bardzo hojną ofertę – tzn. dostajecie mega dużo za darmo. Obie usługi pozwalają na deploy dowolnej aplikacji (od node.js, przez Ruby aż po Pythona), wspierają Dockera, oferują bazy danych i tak dalej… czyli w zasadzie wszystko czego potrzeba.

Dodatkowo, fly.io out of the box pozwala na przeniesienie aplikacji z Heroku (bo samo Fly korzysta z tzw. buildpacków tworzonych na potrzeby Heroku!), natomiast Railway udostępnia poradnik jak zmigrować z Heroku.

Ja zdecydowałem się przenieść discordowego Bota Type Of Web na fly.io. A Ty co wybierasz?

Deno ze wsparciem npm?

Skoro przy hostingach jesteśmy, to może jeszcze nie znacie Deno: alternatywy do Node.js powołanej do życia przez jednego z twórców samego Node'a. Brzmi dumnie? Projekt absolutnie nie jest nowy (istnieje od dwóch lat), ale po ostatniej rundzie finansowania dzieje się wokół niego tak dużo, że w końcu się przełamałem i potestowałem co nieco…

Od teraz, Deno będzie – wbrew wielu wcześniejszym deklaracjom i obietnicom – miało również oficjalne wsparcie dla paczek pobieranych z npmjs. Podobno właśnie tego chce społeczność. Ale czy przypadkiem nie jest to odejście od najważniejszych wartości Deno, czyli stabilności, jakości bezpieczeństwa…? Oceńcie.

Big Changes Ahead for Deno
Learnings from our recent survey and feedback from across our community. We’ll discuss how we’re addressing this feedback and the features to expect from Deno in the coming months.

pkg.land: Jak szukać alternatywnych paczek npm?

Pewnie nie raz zastanawialiście się, czy istnieją godne polecenia alternatywy do paczek z npm, z których korzystacie? Po prostu z ciekawości, dla porównania lub dlatego, że takie są wymagania SOC2… Ale jak w ogóle szukać, żeby znaleźć? Poznajcie pkg.land, czyli narzędzie (obecnie beta), które dokładnie do tego służy 🤗

pkg.land
find alternative packages on npm

Wideo

Jak zacząć w branży IT?

Już w najbliższy wtorek 20.09 o godzinie 13:30 robimy live z Aleksandrą Pszczołą z Bee Talents. Jak zacząć w branży IT? Jak wygląda proces rekrutacji? Jak szukać (i znaleźć) dobre firmy? Jak wygląda rynek pracy w Polsce i za granicą? Na te i wiele innych pytań odpowie Wam Aleksandra Pszczoła, CEO Bee Talents. Będzie możliwość zadawania pytań na czacie na żywo – nie przegapcie!

Kliknij w obrazek, aby zapisać się na wydarzenie

TypeScript 4.9 i satisfies

Razem z Jakubem „Zaiste” Neander zrobiliśmy live-coding na temat TypeScripta 4.9, nowego operatora satisfies i jego zastosowania w Next.js. Reakcje były bardzo pozytywny, więc szykujcie się na kolejne live'y tego typu! Aby ich nie przegapić – subujcie kanał 😊 Kolejny będzie poświęcony Edge API Routes.

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.