Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #2
Frontend
Nowa dokumentacja Reacta!
Światło dzienne ujrzała wersja "beta" nowej dokumentacji Reacta. Kompletnie przeprojektowany został wygląd, ale to nie jest najważniejsza zmiana. Wreszcie tutorial oparty jest o hooki, a nie, jak dotychczas, o stare podejście klasowe!
UAParser zarażony malware
Wiele osób na pewno kojarzy bibliotekę UAParser.js, która służy do parsowania user-agent i dostarczania nam informacji na temat rodzaju urządzenia, przeglądarki, systemu operacyjnego itp. Otóż komuś udało się złośliwie przejąć konto na npm autora tej biblioteki, a w jej kodzie pojawiły się fragmenty służące do kopania kryptowalut na czyjś rachunek.
vscode.dev
Mój stary jest fanatykiem vscode. Pół mieszkania zajebane wtyczkami, najgorzej… No, od teraz już nie musi tak być. Powitajcie vscode.dev, czyli pełne środowisko vscode w przeglądarce. Tak, dobrze rozumiecie. Można edytować pliki na swoim dysku dzięki File System Access API. Są wtyczki. Jest sztos.
Jak działa kompilator?
Olaf Sulich na swoim blogu postanowił przybliżyć nam działanie kompilatorów. Prostymi słowami, krok po kroku, łatwo zrozumieć. Parsowanie, transformacja, generacja. Polecam.
Backend
Node 17 i nowy LTS
Ukazał się Node 17, w którym… w zasadzie niewiele się zmienia. Kilka API dostało wsparcie dla Promisów, node obsługuje teraz OpenSSL 3.0 i protokół QUIC, a w bibliotece standardowej pojawiła się nowa paczka node:readline
.
Przy okazji przypominam, że NodeJS 16 stał się LTS, czyli wersją uważaną za stabilną, „domyślną” i z długim wsparciem. Miało to miejsce dokładnie 26. października. Ale spokojnie – wersja 14 będzie wspierana aż do końca kwietnia 2023, a wersja 12 do końca kwietnia 2022. Macie więc chwilę, aby zmigrować i sprawdzić, czy wszystko działa.
Kotless, czyli Kotlin dla serverless
Czy tylko mi tam nazwa kojarzy się z kotletem? Kotlet z keczupem? No mniejsza. Wszyscy programiści i programistki javy będą zainteresowani wieścią, iż ukazał się framework o nazwie Kotless, czyli Kotlin dla serverlessa! Składa się on z ich własnego DSL, Spring Boota i wtyczki do Gradle. Long story short: Deploy istniejących aplikacji opartych o Spring Boot na platformy serverless AWS czy Azure ma być teraz mega łatwy!
LocalStack czyli AWS lokalnie
Im więcej usług powierzaliśmy Amazonowi, tym bardziej frustrował mnie fakt, jak bardzo środowisko lokalnie odbiega rzeczywistym działaniem od środowiska produkcyjnego… NO MORE. LocalStack to emulator AWS działający w jednym kontenerze Dockera ze wsparciem dla AWS Lambda, S3, Dynamodb, Kinesis, SQS, SNS i wielu innych! Open Source, ale dostępna jest też płatna wersja dla wymagających.
GraphQL w Rust, czyli apollo-rs
Jeśli Ty, podobnie jak ja, jesteś fanem lub fanką Rusta, to na pewno zainteresuje Cię informacja, że ukazała się implementacja GraphQL w ruście! Mamy encoder i parser, wszystko to oczywiście w bardzo wczesnej wersji i absolutnie nie nadaje się na produkcję (😜).
Wideo
Prezentacja z dev.js summit: Tomasz „Comandeer” Jakut opowiada o dostępności (accessibility). Myślę, że fajnie posłuchać co guru ma do powiedzenia na temat tworzenia „prostego” przycisku.
Stopka
Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!
Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca.