4 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #1

Hejka! Z tej strony Michał Miszczyszyn z Type of Web. Możecie mnie też kojarzyć z takich inicjatyw jak spotkania meet.js, aplikacji devFAQ i polskifrontend.pl oraz serwera na Discordzie.

Przybywam do Was z nowym projektem: newsletterem Polski frontend i backend, czyli: JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Node.js i inne. Znajdziecie tutaj zbiór linków, materiałów, artykułów, filmów i narzędzi, które uznałem za ciekawe lub wartościowe.

Frontend

Szybsze aplikacje Reactowe z memoizacją

Na grupach na Facebooku wciąż pojawia się ten temat i ciągle powtarzany jest ten sam mit: memoizacja przynosi szkody, nie warto tego robić, memo kosztuje więcej niż rerender… otóż nie i pisałem to wielokrotnie: MEMO ALL THE THINGS!

Faster React Apps With Memoization
You have a sluggish React web app on your hands. Why is it slow? How do you fix it?React’s documentation offers some tips .In this post, we’ll walk through…

Wywiad z Eladem Shechterem o „The New CSS Reset”

Rzućcie okiem na nowy CSS reset na miarę roku 2021. W tym artykule autor szczegółowo wyjaśnia implementację oraz co stało za motywacja do stworzenia kolejnego resetu.

Pollen – framework CSS

Pollen nazywa się „alternatywą do TailwindCSS, ale bez wymyślania CSS na nowo”. Trudno mi się z tym nie zgodzić, a po przyjrzeniu się temu pomysłowi bliżej bardzo mi się spodobał. W Pollen zamiast miliona klas mamy zwykły CSS, ale z wykorzystaniem zmiennych CSS do granic ich możliwości. Kibicuję i trzymam kciuki.

Introducing Pollen - Pollen
The Tailwind alternative that doesn’t reinvent CSS

Rozwijalne sekcje z CSS Grid

Ciekawa koncepcja layoutu z interaktywnymi rozwijalnymi elementami oparta o CSS Grid. Koniec z dziwnymi hackami, kopiowaniem treści do kilku kontenerów i przebudowywaniu całego układu strony. Poznajcie 5 linijek CSS, które zmienią Wasze życie.

Expandable Sections Within a CSS Grid
I love CSS Grid. I love how, with just a few lines of code, we can achieve fully responsive grid layouts, often without any media queries at all. I’m

Backend

Fly.io: Hosting dla aplikacji wszelakich

Jakiś czas temu natrafiłem na Fly.io, czyli usługę hostingową i absolutnie się w niej zakochałem. Fly pozwala na łatwe zdeployowanie każdej aplikacji albo obrazu Dockerowego w dowolnym miejscu na świecie lub, co istotne, w wielu miejscach na raz! Jeśli coś działa na Heroku to po jednym kliknięciu będzie też działać na Fly. Do tego mają bardzo hojny darmowy plan. No rewelacja.

Deploy app servers close to your users · Fly
Deploy App Servers close to Your Users. Make your applications 80% faster by running on physical servers in cities where your users are.

google/zx: Lepsze skrypty

W zasadzie to nie stricte backend, ale uznałem, że do tej kategorii pasuje lepiej. Wyobraźcie sobie pisanie skryptów shellowych w JS, ale z możliwością używania natywnych komend typu ls, cd czy rm… brzmi dobrze? Poznajcie zx!

GitHub - google/zx: A tool for writing better scripts
A tool for writing better scripts. Contribute to google/zx development by creating an account on GitHub.

Reverse Engineering algorytmu rankingu Hacker News

Ostatnio głowiłem się w jaki sposób rzetelniej sortować artykuły na podstawie liczby uzyskanych reakcji. Co jest bardziej ciekawe: artykuł, który w godzinę zdobywa 100 lajków, czy artykuł, który w rok zdobył ich 200? Otóż da się to policzyć. Polecam gorąco ten wpis.

Reverse Engineering the Hacker News Ranking Algorithm | sangaline.com
A data-driven exploration of how the Hacker News ranking algorithm works.

Wideo

Q&A: Remote

Kilka dni temu wystartowałem z moim pierwszym livem: Wraz z Krzyśkiem Miąskowskim z 11Sigma rozmawialiśmy o pracy zdalnej, jej wadach i zaletach, efektywnej komunikacji oraz wielu innych aspektach. Live okazał się mega sukcesem. Dzięki za Wasze pytania!

Śniadanie z Programowaniem na INFOSHARE

Jeśli tęskniliście albo tęskniłyście za Śniadaniem z Programowaniem w ubiegły piątek to śpieszę wyjaśnić: Chłopaki byli na infoShare i tam dawali czadu na żywo. Nagranie już jest!

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca.