4 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #2

Frontend

Nowa dokumentacja Reacta!

Światło dzienne ujrzała wersja "beta" nowej dokumentacji Reacta. Kompletnie przeprojektowany został wygląd, ale to nie jest najważniejsza zmiana. Wreszcie tutorial oparty jest o hooki, a nie, jak dotychczas, o stare podejście klasowe!

React Docs Beta
A JavaScript library for building user interfaces

UAParser zarażony malware

Wiele osób na pewno kojarzy bibliotekę UAParser.js, która służy do parsowania user-agent i dostarczania nam informacji na temat rodzaju urządzenia, przeglądarki, systemu operacyjnego itp. Otóż komuś udało się złośliwie przejąć konto na npm autora tej biblioteki, a w jej kodzie pojawiły się fragmenty służące do kopania kryptowalut na czyjś rachunek.

Popular NPM Package Hijacked to Publish Crypto-mining Malware
A popular JavaScript NPM library with over 6 million weekly downloads was hijacked to publish crypto-mining malware.

vscode.dev

Mój stary jest fanatykiem vscode. Pół mieszkania zajebane wtyczkami, najgorzej… No, od teraz już nie musi tak być. Powitajcie vscode.dev, czyli pełne środowisko vscode w przeglądarce. Tak, dobrze rozumiecie. Można edytować pliki na swoim dysku dzięki File System Access API. Są wtyczki. Jest sztos.

vscode.dev Visual Studio Code for the Web
Announcing vscode.dev Visual Studio Code for the Web

Jak działa kompilator?

Olaf Sulich na swoim blogu postanowił przybliżyć nam działanie kompilatorów. Prostymi słowami, krok po kroku, łatwo zrozumieć. Parsowanie, transformacja, generacja. Polecam.

Kompilator to nic strasznego, czyli jak działa Twój kod pod spodem?
Czym są, jak działają i jakie problemy rozwiązują współczesne kompilatory takie jak Babel?

Backend

Node 17 i nowy LTS

Ukazał się Node 17, w którym… w zasadzie niewiele się zmienia. Kilka API dostało wsparcie dla Promisów, node obsługuje teraz OpenSSL 3.0 i protokół QUIC, a w bibliotece standardowej pojawiła się nowa paczka node:readline.

Przy okazji przypominam, że NodeJS 16 stał się LTS, czyli wersją uważaną za stabilną, „domyślną” i z długim wsparciem. Miało to miejsce dokładnie 26. października. Ale spokojnie – wersja 14 będzie wspierana aż do końca kwietnia 2023, a wersja 12 do końca kwietnia 2022. Macie więc chwilę, aby zmigrować i sprawdzić, czy wszystko działa.

Node v17.0.0 (Current) | Node.js
Node.js® is a JavaScript runtime built on Chrome’s V8 JavaScript engine.

Kotless, czyli Kotlin dla serverless

Czy tylko mi tam nazwa kojarzy się z kotletem? Kotlet z keczupem? No mniejsza. Wszyscy programiści i programistki javy będą zainteresowani wieścią, iż ukazał się framework o nazwie Kotless, czyli Kotlin dla serverlessa! Składa się on z ich własnego DSL, Spring Boota i wtyczki do Gradle. Long story short: Deploy istniejących aplikacji opartych o Spring Boot na platformy serverless AWS czy Azure ma być teraz mega łatwy!

GitHub - JetBrains/kotless: Kotlin Serverless Framework
Kotlin Serverless Framework. Contribute to JetBrains/kotless development by creating an account on GitHub.

LocalStack czyli AWS lokalnie

Im więcej usług powierzaliśmy Amazonowi, tym bardziej frustrował mnie fakt, jak bardzo środowisko lokalnie odbiega rzeczywistym działaniem od środowiska produkcyjnego… NO MORE. LocalStack to emulator AWS działający w jednym kontenerze Dockera ze wsparciem dla AWS Lambda, S3, Dynamodb, Kinesis, SQS, SNS i wielu innych! Open Source, ale dostępna jest też płatna wersja dla wymagających.

GitHub - localstack/localstack: 💻 A fully functional local AWS cloud stack. Develop and test your cloud & Serverless apps offline!
💻 A fully functional local AWS cloud stack. Develop and test your cloud & Serverless apps offline! - GitHub - localstack/localstack: 💻 A fully functional local AWS cloud stack. Develop and te...

GraphQL w Rust, czyli apollo-rs

Jeśli Ty, podobnie jak ja, jesteś fanem lub fanką Rusta, to na pewno zainteresuje Cię informacja, że ukazała się implementacja GraphQL w ruście! Mamy encoder i parser, wszystko to oczywiście w bardzo wczesnej wersji i absolutnie nie nadaje się na produkcję (😜).

GitHub - apollographql/apollo-rs: Spec compliant GraphQL Tools in Rust.
Spec compliant GraphQL Tools in Rust. Contribute to apollographql/apollo-rs development by creating an account on GitHub.

Wideo

Prezentacja z dev.js summit: Tomasz „Comandeer” Jakut opowiada o dostępności (accessibility). Myślę, że fajnie posłuchać co guru ma do powiedzenia na temat tworzenia „prostego” przycisku.

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca.