6 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #5

Hej, z tej strony Michał Miszczyszyn! Zachęcam do siorbnięcia kawki i zagłębienia się w najciekawsze nowinki z frontendu i backendu minionego tygodnia. Dziękuję bardzo osobom, które zdecydowały się finansowo wesprzeć Type of Web – to dzięki Wam powstają kolejne moje projekty 😄

ConfrontJS 2021 – rabat i bilety do wygrania!

Pisałem ostatnio o konferencji ConfrontJS 2021, która odbędzie się 11. grudnia w Warszawie. Z tym linkiem macie -20% od cen biletów.

Na moim Facebooku znajdziecie też konkurs, w którym dwie osoby mogą wygrać darmowe bilety na ConfrontJS.

Frontend

Autor Svelte przechodzi do Vercela

Rich Harris przechodzi do Vercela, aby rozwijać Svelte w pełnym wymiarze godzin. To wielkie wydarzenie dla społeczności Svelte, a być może i rozwoju całego frontendowego ekosystemu!

Vercel welcomes Rich Harris, creator of Svelte – Vercel
We’re excited to share Rich Harris, the creator of Svelte, has joined Vercel to make the Web. Faster.

Netlify zgarnia 105 milionów dolarów

Netlify, czyli bardzo prosty hosting dla statycznych stron internetowych i aplikacji, otrzymał finansowanie w wysokości ok. 430 milionów złotych. Tak, dobrze to przeczytaliście. Celem tej rundy jest dalszy rozwój Jamstack, a także zakup startupu OneGraph mojego znajomego Seana Grove'a 😍. Ponadto, Netlify uruchamia fundusz Jamstack Innovation Fund w wysokości 10 milionów dolarów dla startupów i 1 miliona dolarów dla projektów Open Source.

Netlify Raises $105 Million to Transform Development for the Modern Web
A powerful serverless platform with an intuitive git-based workflow. Automated deployments, shareable previews, and much more. Get started for free!

TailwindCSS 3.0.0-alpha.2

TailwindCSS – przez jednych kochany, a przez innych znienawidzony. Popularny framework CSS bez wątpienia wywrócił do góry nogami sposób, w jaki wiele osób myśli o tworzeniu aplikacji internetowych. Na horyzoncie jest już wersja 3, która przynosi wiele ciekawych zmian. Prawdopodobnie najważniejszą jest domyślne uruchomienie trybu JIT kompilatora i udostępnienie JIT CDN…

A sneak peek at Tailwinds next big release - version 3.0
The first alpha release of Tailwind CSS v3.0 was released on October 1st. Let’s take a look at all the new features and improvements that Tailwind CSS V3.0 brings to the table.

Hackowanie prze niewidzialne znaki

Świat obiegła mrożąca krew w żyłach wiadomość: można shackować aplikacje w JS używając niewidzialnych znaków! Hurr, durr! Jak już przeczytacie ten artykuł, to zastanówcie się na ile prawdopodobne jest przeprowadzenie takiego ataku, a potem po prostu włączcie pokazywanie białych znaków w IDE 😉

The Invisible JavaScript Backdoor – Certitude Blog

Obfuskacja kodu do białych znaków

Skoro już przy takim wdzięcznym temacie jesteśmy, to przypomniało mi się narzędzie napisane przez mojego znajomego Marcina Jasiukowicza. Pozwala ono na wpisanie dowolnego kodu JS i generuje nam zobfuskowaną wersję, w której większość treści zastąpiono białymi znakami. Efekt jest taki, że w wielu narzędziach wygenerowany kod będzie się wydawał bardzo krótki, podczas gdy w rzeczywistości zawiera bardzo wiele znaków o zerowej szerokości. Link do obfuskatora.

tldraw

tldraw czyli A tiny little drawing app to aplikacja pozwalająca na rysowanie w trybie wieloosobowym. Bardzo proste, łatwe, szybkie i ładne. Może się przydać przy nadchodzącej kolejnej fali pandemii i pracy zdalnej.

tldraw
A tiny little drawing app.

Radix UI

Radix UI czyli kolejny open source'owy framework UI bez stylów. Jak to bez stylów? A no tak to! Komponenty UI dostarczane przez Radix są dobrze napisane, funkcjonalne i spełniają wszelkie wymagania dostępności (accessibility), ale ich ostylowanie leży już po Waszej stronie. Brzmi jak uczciwy układ.

Primitives — Radix UI
An open-source React component library for building high-quality, accessible design systems and web apps.

Backend

Supabase dostaje 30 milionów USD

Fantastyczne narzędzie jakim jest Supabase zgarnęło właśnie 30 milionów dolarów. Oznacza to, że ich łączne finansowanie wynosi 36 milionów. I teraz zastanówmy się: skoro byli w stanie zrobić aż tyle za 1/6 tej kwoty, to jak rozwiną się teraz? No i właśnie o tym ten wpis. Ja z Supabase korzystam od dawna i każda kolejna funkcja, którą dodają podoba mi się co raz bardziej.

Supabase $30m Series A
Supabase just raised $30M, bringing our total funding to $36M.

Rust to przyszłość programowania

Blogpost o adopcji Rusta w światku JavaScriptu. Wiele informacji w pigułce – Rusta używają giganci, ma bardzo szerokie wsparcie społeczności i mega wysoki DX (zadowolenie programistów/ek).

Rust Is The Future of JavaScript Infrastructure – Lee Robinson
Why is Rust being used to replace parts of the JavaScript web ecosystem like minification (Terser), transpilation (Babel), formatting (Prettier), bundling (webpack), linting (ESLint), and more?

Tutorial Neon (Rust + Node.js)

O Neonie pisałem już chyba kilka razy, więc podrzucam Wam mały kursik wprowadzający w świat pisania modułów Node.js w Rust. Żeby było wydajnie i bezpiecznie!

Create Memory and Type-Safe Node.js Modules with Rust
Node is one of the most famous platforms to develop applications, which runs on the V8 engine and executes JavaScript code outside a web…

NodeKeeper – 30x lżejsza alternatywa nodemon

A konkretnie to artykuł o tym, jak powstał NodeKeeper. Warto poczytać, żeby się doedukować na temat tego jak takie narzędzia działają.

Have you ever thought, how ‘nodemon’ works internally? Let’s build our own ‘nodemon’ in under 10 minutes!
If you have ever worked with Node.Js, you must have used a package called nodemon for development.But, have you ever thought about how it works internally? How would you proceed if you are asked to build a nodemon clone?

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Przygotowałem specjalną podstronę dla sponsorów: dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca.