4 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #6

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #6

Dzieńdoberek!

Konferencja ConfrontJS 2021

ConfrontJS 2021 już 11. grudnia w Warszawie. Z tym linkiem macie -20% od cen biletów. Polecam! Będę!

Frontend

Remix w końcu publiczny

Remix, czyli full-stack framework od twórców React Router (Michael Jackson) i Reach Router (Ryan Florence), w końcu ujrzał światło dzienne. Co prawda plan był taki, aby to narzędzie było płatne, ale ostatecznie twórcy zdecydowali się je otworzyć po otrzymaniu niewielkiego finansowania od inwestorów. Sama premiera nie obyła się bez kontrowersji – live stream zaplanowany na 22:00 polskiego czasu rozpoczął się chwilę przed 23, a strona z dokumentacją długo rzucała błędem 404.

Ostatecznie przejrzałem tylko landing page i poszedłem spać, bo nie chciało mi się dłużej czekać na rozpoczęcie wideo. Dajcie mi znać, czy jest tam coś ciekawego 😉 Link do wideo na końcu tego newslettera.

Remix - Build Better Websites
Remix is a full stack web framework that lets you focus on the user interface and work back through web fundamentals to deliver a fast, slick, and resilient user experience. People are gonna love using your stuff.

Vercel zgarnia kolejne 150 milionów dolarów

Czyli ich łączne finansowanie wynosi już 313 miliony USD. Zresztą, przeczytajcie sami. Ja Vercela lubię.

Announcing $150M to build the end-to-end platform for the modern Web – Vercel
We’ve raised $150M Series D at a $2.5B valuation to accelerate our mission to make the Web. Faster.

Router do Reacta: React Location

Tannera Linsley'a chyba nikomu nie trzeba przedstawiać: to twórca bardzo popularnej biblioteki React Query oraz kilku innych projektów. Jego najnowszą publikacją jest React Location, czyli router do Reacta z deklaratywnym podejściem. Czy ma szansę zawojować rynek?

React Location
Enterprise routing for React applications

Funkcyjne podejście do typów algebraicznych w TypeScripcie

Każdy kto choć raz używał discriminated union w TS-ie prawdopodobnie natknął się na problem: TypeScript uparcie nie chciał poprawnie inferować typu unii, gdy używaliśmy ich bardziej funkcyjnie – na przykład wewnątrz filter czy when. W poniższym artykule autor opisuje dość proste rozwiązanie, dosłownie kilka linijek, które być może na zawsze odmienią Wasze życie.

Make Better Use of Discriminated Unions in Your Next Typescript Project
Discriminated unions are powerful. I hope this post helps you make better use of a great abstraction in your next Typescript project.

Usuwanie nieużywanych exportów w TS

Nawet nie wiecie jak bardzo tego potrzebowałem! TypeScript sam z siebie nie wykrywa, które exporty są nieużywane. To narzędzie ten problem rozwiązuje i pozwala nam usuwać martwy kod. Polecam.

GitHub - pzavolinsky/ts-unused-exports: ts-unused-exports finds unused exported symbols in your Typescript project
ts-unused-exports finds unused exported symbols in your Typescript project - GitHub - pzavolinsky/ts-unused-exports: ts-unused-exports finds unused exported symbols in your Typescript project

Backend

Cloudflare Workers: wrangler 2.0

Narzędzie deweloperskie do Cloudflare Workers o nazwie wrangler właśnie wyszło w wersji drugiej! A w niej: bezproblemowa praca lokalnie, live debugging, i, wreszcie, możliwość stworzenia workera tak po prostu, bez ani jednej linijki konfiguracji. Tylko Ty i Twój JS.

Mniej znane funkcje PostgreSQL

Warty uwagi artykuł, w którym opisano bardzo ciekawe i czasami zaskakujące funkcje, które można znaleźć w najlepszej bazie SQL na świecie: PostgreSQL.

Lesser Known PostgreSQL Features
Features you already have but may not know about!

CUE – metajęzyk do walidacji

Napisz sobie własny walidator do czego tylko chcesz. Wbudowane integracje zawierają między innymi yaml, openapi, protobuf, golang czy kubernetes.

CUE
Validate and define text-based and dynamic configuration

Wideo

Wprowadzenie do Next.js 12

Gdy to czytacie, jest już po naszym livie :) Frekwencja dopisała i pojawiło się mega dużo pytań, za które dziękuję! Nagranie możecie obejrzeć tutaj:

Remix

Obiecane wideo z prezentacji Remixa:

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.