6 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #7

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #7

Witajcie w szczęśliwym siódmym wydaniu biuletynu Type of Web: Polski frontend i backend. Stale poszukuję sponsorów. Jeśli chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane, to koniecznie odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.

Frontend

Webpack 5 spowalnia build 15 razy

Nie, tak naprawdę to nie. Ale przez moment tak było z powodu, w który ciężko mi aż uwierzyć. Jak zwykle w tego typu sprawach, poszukiwanie winowajcy doprowadza nas do grzebania we wnętrznościach samego Node.js… Ciekawy artykuł, polecam.

Understanding why our build got 15x slower with Webpack 5 - Tines Engineering
A while back, we encountered an odd problem. All of a sudden, building our front-end went from taking a few seconds to taking a few minutes. We felt this most acutely when starting our front-end development server.

Cloudflare Pages

Clouflare Pages, czyli usługa do tej pory służąca hostowaniu wyłącznie statycznych stron, rozwija się niesamowicie szybko. Tak szybko, że teraz można tam hostować aplikacje full stack. Czy Cloudflare ma szansę zagrozić Vercelowi albo AWS? Moim zdaniem idealnie wpisuje się gdzieś pomiędzy. Twórcy Cloudflare Pages obiecują dodanie wsparcia dla Next.js, Nuxt, React Server Components, Hydrogen i innych frameworków. Nie mogę się doczekać!

https://blog.cloudflare.com/cloudflare-pages-goes-full-stack

300 pytań rekrutacyjnych z React

Ostatnio Internet obiegł artykuł, w którym autor przedstawia 34 potencjalne  pytania rekrutacyjne z zakresu React.js i zachęca do pobrania pdf-a z aż 300-pytaniami. Warto rzucić okiem.

React Interview Questions 🔥
Do you want to make a career change to something more lucrative? Or have you been putting in a lot of...

DevFAQ

Przy okazji przypominam też moją aplikację DevFAQ, w które również można przeglądać pytania rekrutacyjne z różnych kategorii, między innymi JS, React czy Angular.

DevFAQ.pl • Pytania JavaScript
DevFAQ.pl — największa baza pytań z programowania tworzona przez społeczność. DevFAQ.pl jest serwisem internetowym służącym do udostępniania i wymiany pytań rekrutacyjnych na stanowiska developerów.

React Query Helper

React Query to fenomenalna biblioteka i uwielbiam z niej korzystać. Często jednak dobudowuję własną warstwę abstrakcji nad nią, aby wszystko było bardziej spójne i lepiej otypowane w TypeScripcie. Być może teraz już nie będę musiał: poznajcie react-query-helper.

GitHub - dano-inc/react-query-helper: A helper library to use react-query more efficient, consistency
A helper library to use react-query more efficient, consistency - GitHub - dano-inc/react-query-helper: A helper library to use react-query more efficient, consistency

Backend

JetBrains próbuje uratować PHP

Nikita Popov, właściwie ostatnia osoba, która podtrzymywała PHP jako tako przy życiu i dostarczyła m.in. wydania 7.4, 8.0 i 8.1 tego języka, zdecydował się zrezygnować z dalszej pracy nad PHP i skupić nad LLVM i Rust. W reakcji na to, JetBrains wraz z takimi firmami jak Automattic (WordPress), Laravel, PrestaShop czy Zend postanowili założyć fundację PHP foundation.

Co to oznacza dla samego PHP? Fundacja liczy na pozyskanie około 300000 USD rocznie na zatrudnienie deweloperów rozwijających język w pełnym wymiarze godzin. Pieniądze mają pochodzić od sponsorów oraz społeczności poprzez OpenCollective. Wiele osób zadaje jednak pytanie: Czy to nie wydłuża tylko agonii umierającego od lat kiepskiego języka, o którego istnieniu większość osób wolałaby zapomnieć? Zobaczymy.

The New Life of PHP – The PHP Foundation | The PhpStorm Blog
During PHP’s 26-year history, the language has been actively developed by a huge number of people, such as Rasmus Lerdorf, Zeev Suraski, Andi Gutmans, Nikita Popov, and many, many others. In 2021, PHP

Strapi 4

Ukazała się wersja 4 Strapi, czyli bardzo popularnego i niezwykle elastycznego CMS-a uwielbianego przez programistów i programistki 😎 Twórcy obiecują koniec dotychczasowych problemów z migracjami i aktualizacjami do nowych wersji. Ponadto, wprowadzono system pluginów pozwalający na praktycznie dowolne rozszerzanie Strapi. A wisienką na torcie jest zupełnie nowy wygląd.

Announcing Strapi v4 with a new UI, Plugin API, Query Engine and more
The Big 4, the Fantastic 4... How about Strapi v4? Meet a brand new version of Strapi: a more powerful CMS coming wrapped in a new dazzling design. Have a look at what’s new!

Kysely

Kysely to bezpieczny (w sensie typów w TypeScripcie) query builder do SQL. Wspiera Postgresa i MySQL i, pomimo tego, że jest bardzo młodym projektem, wygląda bardzo ciekawie. Zresztą zobaczcie sami:

GitHub - koskimas/kysely: A type-safe typescript SQL query builder
A type-safe typescript SQL query builder. Contribute to koskimas/kysely development by creating an account on GitHub.

Volta

Znacie Volta? Jest to menedżer narzędzi do Node.js. Wait, what? Volta pozwala nam na zastąpienie npm/yarna/(tu wpisz swój manager pakietów) i używanie tylko Volty, która w różnych kontekstach wybierze odpowiednie narzędzie.

Volta - The Hassle-Free JavaScript Tool Manager
Volta: Start your engines.

Deno + Slack = ❤️

Nowa platforma Slacka jest oparta o Deno! Na razie jest to zamknięta beta, ale można aplikować o dostęp. O co w ogóle chodzi? O budowanie integracji Slacka z innymi aplikacjami i API, automatyzację zadań i sprawienie, aby Slack stał się de facto jedynym miejscem, w którym musisz być, aby pracować.

Slack Introduces New Platform With Help From Deno
Today Slack has announced their next generation development platform. Slack chose Deno for its “secure by default” principles, its web standard APIs, and its first-class TypeScript support.

Wideo

Jakub „Zaiste” na swoim kanale na YouTube opowiada o tym, czym jest pnpm i dlaczego warto rozważyć jego używanie zamiast npm czy yarn.

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Po prostu odpisz na tego maila. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!