6 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #8

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #8

Oto magiczne ósme wydanie newslettera Type of Web: Polski frontend i backend. Stale poszukuję sponsorów. Jeśli chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane, to koniecznie odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.

Frontend

TailwindCSS 3.0

Kilka godzin temu światło dzienne ujrzała stabilna wersja TailwindCSS 3.0.0! Twórcy obiecują niesamowite przyśpieszenie, ogromnie poprawione działanie i niedorzeczną liczbę nowych funkcji (ja tego nie wymyśliłem, sami tak napisali!). Najważniejsze zmiany to: domyślnie włączony JIT, kolorowe box-shadow, wielokolumnowe layouty, scroll-snap, a także wiele innych.

Tailwind CSS v3.0 - Tailwind CSS
Tailwind CSS v3.0 is here — bringing incredible performance gains, huge workflow improvements, and a seriously ridiculous number of new features.

Angular traci głównego kontrybutora

Igor Minar, drugi z twórców AngularJS, a później Angular 2+, który pracował nad tymi projektami od 12,5 roku, zdecydował się opuścić szeregi zespołu Angulara. Wcześniej odszedł również Miško Hevery. Jaki to będzie miało wpływ na dalszy rozwój tego frameworka? Trudno przewidzieć, ale wygląda na to, że nad Angularem pracują teraz już tylko malutki zespół.

Thank you, Angular
I remember it as if it happened just yesterday. A string of semi-random events led me to meet Miško in 2009. Our meeting was followed by this email exchange: I did play with AngularJS¹ (not quite the…

Mitosis – pisz raz, uruchamiaj wszędzie

Jest to kolejne narzędzie z cyklu „pisz raz, uruchamiaj wszędzie”, ale tym razem z nieco niespodziewanym twistem: Piszemy komponenty, a Mitosis potrafi je skompilować do wersji działających w Vue, React, czy Svelte. Co ciekawe, jest to narzędzie w organizacji Builder.io, czyli firmy, w której wspomniany już Miško Hevery jest CTO.

Mitosis Fiddle
Write components once, run everywhere. Compiles to Vue, React, Angular, and more. Import code from Figma and Builder.io

Fleet: Node IDE od JetBrains

Chciałem już o tym napisać tydzień temu, ale odłożyłem temat, gdyż liczyłem na to, że otrzymam zaproszenie do testowania zamkniętych testów. No, ale się przeliczyłem. W każdym razie, JetBrains tworzy coś równie lekkiego i przyjemnego, jak VSCode, tylko, że ma być sprytniejsze, rozproszone, stawiające na współpracę i ze wsparciem dla wielu języków programowania.

JetBrains Fleet: The Next-Generation IDE by JetBrains
Built from scratch, based on 20 years of experience developing IDEs. Fleet uses the IntelliJ code-processing engine, with a distributed IDE architecture and a reimagined UI.

AatroX-vue

AatroX-vue (prawie połamałem sobie palce pisząc tę nazwę na klawiaturze) to minimalistyczny admin dashboard zaimplementowany w VueJS 3 i TailwindCSS. Darmowy, Open Source, wygląda ładnie, może się przydać.

GitHub - uilibrary/AatroX-vue: 💚 A Minimal Admin Dashboard Develop with Vuejs 3, Vite, and TailwindCss. It’s Free and Open Source 💥
💚 A Minimal Admin Dashboard Develop with Vuejs 3, Vite, and TailwindCss. It's Free and Open Source 💥 - GitHub - uilibrary/AatroX-vue: 💚 A Minimal Admin Dashboard Develop with Vuejs 3, Vite, a...

Backend

ts_belt 3

Od kilku tygodni poszukiwałem jakiejś biblioteki do programowania funkcyjnego, która prawidłowo działałaby z TypeScriptem. lodash/fp, ramda czy nawet fp-ts traktują TS po macoszemu, a importowane funkcje bardzo często mają problemy z prawidłowym wnioskowaniem typów. I wtedy Zaiste powiedział mi o ts-beltTypeScriptowym podejściu do FP na wzór biblioteki standardowej z Rescripta. Bardzo mi się podoba, intensywnie korzystam od kilku dni i do tej pory wszystko działało niemal idealnie. Autorem jest Polak – Marcin Dziewulski – i jest bardzo otwarty na feedback.

ts-belt

mySQL

Jeden ze współtwórców mySQL, odpowiedzialny m.in. za optymalizacje w wersji 8.0, odchodzi. I bardzo jasno opisuje powody tego odejścia: jego zdaniem mySQL to crap, MariaDB to crap i powinniśmy używać Postgresa. Podobno to, co się dzieje w kodzie MySQL i w jaki sposób ta baza działa jest nieopisywalnym bałaganem. Cóż, pozostaje tylko się zgodzić.

Steinar H. Gunderson

NextAuth 4.0.0

Wyszła wersja 4 NextAuth, a w niej lepsze wsparcie dla OAuth, poprawione adaptery, bezpieczniejsze domyślne ustawienia i wsparcie dla middleware'ów. Ale przede wszystkim całość została przepisana w TypeScripcie!

pg_graphql

Zespół Supabase nie przestaje zaskakiwać i kilka dni temu wypuścił kolejną wtyczkę do PostgreSQL. Tym razem jest to pg_graphql czyli, jak nazwa może sugerować, podejście do GraphQL już na poziomie bazy danych! Działa to tak, że do specjalnej funkcji gql.resolve w SQL przekazujemy po prostu GraphQL-owe query i… tyle. Wtyczka parsuje nasze zapytanie i zamienia je na wydajny kod SQL, unikając przy tym problemu N+1. Wow.

pg_graphql: A GraphQL extension for PostgreSQL
GraphQL support is in development for PostgreSQL + Supabase.

Advent of Code 2021

Standardowo 1. grudnia ruszył Advent of Code. Jest to zabawa polegająca na tym, że codziennie rozwiązujemy dwa zadanka programistyczne i zbieramy świąteczne gwiazdki. Zadania są ciekawe i niejednokrotnie zmuszają do ruszenia głową. Polecam wykorzystać tę okazję do popróbowania nowych technologii – np. napisania rozwiązań w Haskellu, Scali albo Ruście. Ja na przykład staram się pisać maksymalnie funkcyjnie w TypeScripcie i korzystam z biblioteki ts_belt. Możecie też dołączyć do mojego private leaderboard, wystarczy, że podacie kod: 756840-8c3f18ad.

Advent of Code 2021

Wideo

Programistyczny Rozhowor vol. 1

Razem z Jakubem (Zaiste) rozpoczęliśmy serię livestreamów pod nazwą Programistyczny Rozhowor. Pierwszy odbył się 7. grudnia, a kolejne będę regularnie co dwa tygodnie o godzinie 12:00. Na pierwszy ogień poszły WebAssembly, Rust, Dart i kilka tematów dookoła tego.

Changing career to IT

16. grudnia o godzinie 15:00 na kanale 11Sigma odbędzie się sesja Q&A na żywo poświęcona tematowi zmiany kariery na IT. Prowadzącym będzie Michał Miąskowski, który sam kilka lat temu przeszedł z biotechnologii do programowania. Zachęcam do udziału i zadawania pytań.

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.