6 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #9

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #9

Frontend

Wyzwanie Type Treat TypeScript

Ni to frontend, ni backend, tylko po prostu TypeScript. W każdym razie, twórcy TypeScripta organizują wyzwanie polegające na rozwiązywaniu różnych łamigłówek na poziomie typów. Warto przejrzeć.

Type | Treat – Wrap-up
Type | Treat Challenge Wrap-up That’s all the challenges done! If you missed any of the challenges they’re all available in the Playground here. Let’s talk through the final answers to day 5’s challenges. Yesterday’s Solution Beginner/Learner Challenge In this challenge we were working with an exist…

Floating UI

Bardzo prosta i lekka, a jednocześnie łatwa w rozbudowywaniu biblioteka służąca do tworzenia wszelkiego rodzaju „lewitujących” elementów na stronie. Tooltipy, popovery, dropdowny… w 600 bajtach.

Floating UI - Positioning for tooltips, popovers, dropdowns, and more

Sprawianie by dostępność była bardziej dostępna

Tworzenie dostępnych (w sensie accessibility) treści jest pełne niuansów i wcale nie jest proste. Poniższy artykuł opowiada o tym dlaczego a11y jest ważne i z jakich narzędzi mogą korzystać programiści i programistki, aby ułatwić sobie pracę (i życie innym). Polecam.

Making Accessibility More Accessible
Get more team members involved with accessibility by sharing tools they’ll actually use. A11y tools for design, development, QA, and CI/CD.

Sandpack

Zestaw komponentów do tworzenia działających edytorów kodu w przeglądarce dzięki mocy CodeSandbox. Przydatne dla twórców bibliotek oraz bloggerów.

Component toolkit for creating live-running code editing experiences | Sandpack
Sandpack is a component toolkit for creating your own live-running code editing experiences powered by CodeSandbox.

Sebastian Markbåge przechodzi z Reacta do Vercela

Czy w core-teamie Reacta jeszcze w ogóle ktoś został, czy Vercel wykupił już wszystkich?

Backend

Poważna dziura w log4j…

…czyli popularnej bibliotece do logów w Javie. Luka złośliwie nazywana "log4shell" pozwalała na całkowite przejęcie kontroli nad serwerami, które hostowały aplikacje korzystające z tej biblioteki. A, że było ich sporo, to i potencjalne zagrożenie ogromne. Co ciekawe, naprawa tego buga spowodowała, że pojawił się inny, równie poważny. Wszystko w linku poniżej:

Log4Shell: RCE 0-day exploit found in log4j 2, a popular Java logging package | LunaSec
Given how ubiquitous log4j is, the impact of this vulnerability is quite severe. Learn how to patch it, why it’s bad, and more in this post.

Rewolucja: Rust w jądrze linuksa

Rust zostaje drugim oficjalnym językiem wykorzystywanym w implementacji jądra Linuksa. Pierwszym jest oczywiście staruszek C. Pierwszym polem, na którym pojawi się Rust będa zapewne sterowniki do urządzeń bo, jak twierdzą osoby siedzące w temacie, jest to naturalny wybór jeśli rozważamy adopcję Rusta "top-down", czyli z góry do dołu.

Rust takes a major step forward as Linux’s second official language | ZDNet
Linux is getting more Rust in it by the day.

„Protokół” node: w importach

Od pewnego czasu w kodzie źródłowym wielu paczek można znaleźć dość interesujące importy poprzedzone prefiksem node:, na przykład import * as Fs from 'node:fs';. Co to? Po co? Dlaczego?

New in Node.js: `node:` protocol imports

Zinc: Alternatywa do Elasticsearch

Zinc jest silnikiem wyszukiwarki napisanym w Golangu. Twórcy twierdzą, że jest to bardzo lekka alternatywa do Elasticsearch, która wymaga tylko minimalnych zasobów do działania.

GitHub - prabhatsharma/zinc: Zinc Search engine. A lightweight alternative to elasticsearch that requires minimal resources, written in Go.
Zinc Search engine. A lightweight alternative to elasticsearch that requires minimal resources, written in Go. - GitHub - prabhatsharma/zinc: Zinc Search engine. A lightweight alternative to elasti...

Directus

Directus to narzędzie pozwalające na zamianę dowolnej bazy danych SQL w API albo wręcz Headless CMS. Automatycznie generowanie są API REST oraz GraphQL, są hooki, auth i własna logika… z narzędzia można także korzystać w duchu no code, gdyż generowany jest również panel administratora. Open Source.

Directus: Open Data Platform for Headless Content Management
Directus is an open-source Headless CMS with the flexibility and power of a Data API. It allows managing both content and raw data, in any new or existing SQL database — keeping all your data pure, organized and portable, end-to-end.

fnm czyli lepsze nvm

Każdy, kto korzysta z node.js używa lub powinien używać managera wersji node'a. Jednym z popularniejszych jest nvm, ale sprawia wrażenie ociężałego i powolnego. Szczęśliwe, dawno już powstała lepsza alternatywa. fnm to menadżer wersji node.js napisany w Rust, a dzięki temu niesamowicie szybki. Korzystam od długiego czasu i nie wyobrażam sobie powrotu!

GitHub - Schniz/fnm: 🚀 Fast and simple Node.js version manager, built in Rust
🚀 Fast and simple Node.js version manager, built in Rust - GitHub - Schniz/fnm: 🚀 Fast and simple Node.js version manager, built in Rust

Wideo

Najciekawsze newsy ze świata frontendu i backendu. 30 minut najświeższych informacji na temat webdevu. Okraszone komentarzami Michała Miszczyszyna i Kamila Dzieniszewskiego. W każdą środę o godzinie 18:00 na żywo na kanale Type of Web! Transmisja live również na Facebooku Type of Web i moim LinkedInie.

Zachęcam też do zapisania się do wydarzenia na Facebooku: Wydarzenie Web Nowinki na Facebooku.

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.