4 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #10

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #10

Frontend

Kurs „Zaiste, Programuj!” w promocji noworocznej

Mój kurs Next.js, TypeScripta i Reacta, czyli najpopularniejszych technologii do tworzenia aplikacji webowych, jest teraz w promocji. Dla najlepszych osób zapewnione są staże programistyczne w zaprzyjaźnionych firmach!

Promocja trwa tylko do końca tygodnia i nigdy już nie będzie taniej.
Kurs programowania Next.js / React.js w 12 tygodni - Zaiste, Programuj
Kurs jest zbudowany z myślą o osobach początkujących. Jeśli szukasz pierwszego kontaktu z programowaniem bądź programujesz w języku innymi niż JavaScript, ten kurs jest dla Ciebie.

React 18 i useSyncExternalStore

useSyncExternalStore to nowy hook dla twórców i twórczyń bibliotek do zarządzania stanem w React oraz osób, które lubią grzebać pod maską Reacta. Nowy tryb współbieżny w React 18 wprowadza spore zamieszanie jeśli chodzi o implementowanie zmian stanu. Na pomoc przychodzą ten hook oraz paczka use-sync-external-store.

Meet the new hook useSyncExternalStore, introduced in React 18 for external stores
Ruby on Rails and ReactJS consulting company. We also build mobile applications using React Native

Remix a Next.js

Jeśli znacie Nexta i chcecie szybko poznać (albo porównać) Remixa, to zapraszam do przeczytania tego artykułu. W ciekawy i bardzo konkretny sposób pokazano tu najważniejsze elementy nowego nahajpowanego frameworka Remix.

Remix for Next.js Developers
An concise guide to Remix for experienced Next.js developers.

Przyśpieszanie Next.js

Jak sprawić aby aplikacje pisane w Next.js były jeszcze szybsze? W tym artykule znajdziecie zbiór porad, dobrych praktyk i konkretnych przykładów, między innymi leniwe ładowanie skryptów i komponentów, czy wybieranie odpowiedniego trybu renderowania.

Next.js Performance: Making a Fast Framework Even Faster | Calibre
Learn how to best use web performance tools built into the Next.js framework.

Backend

Flix – nowy język programowania

Jest to język bezpieczny, funkcyjny, inspirowany OCamlem i Haskellem, ale kompiluje się do bajtkodu JVM! Powstał na uniwersytecie Aarhus. Posiada typy algebraiczne, pojęcie funkcji "pure", polimorfizm, type classes i Higher-Kinded Types. Do tego doskonałe wsparcie VSCode.

Flix | The Flix Programming Language

Django 4.0

Ukazała się nowa wersja Django (pamiętacie to jeszcze?) oznaczona cyferkami 4 i 0. W sumie zmienia się niewiele, ale doszło kilka nowych rzeczy: Functional unique constraints, nowy algorytm haszowania scrypt, wbudowana możliwość używania Redisa jako cache. Dodatkowo, formularze wreszcie są renderowane wykorzystując do tego silnik szablonów.

Django 4.0 released | Weblog | Django

Golang 1.18 z GENERYKAMI

Tak, dobrze czytacie, szykuje się wersja 1.18 Golanga, w której zaimplementowano generyki. Oczywiście, stabilna wersja pojawi się dopiero za kilka miesięcy, ale to i tak fantastyczny krok w kierunku sprawienia, aby golang był jakkolwiek używalnym językiem, a nie tylko tematem złośliwych żartów. Jest to prawdopodobnie najbardziej oczekiwana i na pewno największa zmiana w języku od wersji 1.0.

Go 1.18 Beta 1 is available, with generics - The Go Programming Language
Go is an open source programming language that makes it easy to build simple, reliable, and efficient software.

GitHawk – GitHub na iOS

GitHawk to konkurencyjna do oficjalnej aplikacja na iOS do pracy z GitHubem. Jeszcze nie testowałem, ale wygląda ciekawie. Dajcie mi znać, czy i Wam się podoba!

GitHawk for GitHub
The easiest way to use GitHub on iOS.

Wideo

Programistyczny Rozhowor vol. 3: Programowanie funkcyjne

Programowanie funkcyjne – temat modny, aczkolwiek wcale nie nowy. Michał i Jakub rozmawiali o historii, paradygmatach i wzorcach w programowaniu funkcyjnym. Wspomnieli też o współczesnym, pragmatycznym podejściu do FP w popularnych językach i bibliotekach.

Web Nowinki #3

Blitz.js robi pivot, Remix dla devów Next, Mozilla wspiera krypto i inne ciekawostki. W opisie filmu linki do wszystkiego o czym rozmawialiśmy.

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

👋
Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.