5 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #11

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #11

Konferencja TypeVille i 10% rabatu

20-22 kwietnia 2022 r. odbywa się konferencja TypeVille poświęcona językom programowania i typom. Co istotne, ma ona miejsce nie byle gdzie, a w hotelu Czarny Potok Resort SPA w Krynicy-Zdroju! Ja będę, więc wpadajcie zbić piątkę.

‼️
Z kodem typeofweb10 macie 10% rabatu na konferencję TypeVille!
TypeVille | A getaway for every Type Safety enthusiast
Are you passionate about Scala, Java, Haskell, Kotlin, Rust or TypeScript? Come join us on this all-inclusive tech conference to Type Safe & Party Hard!

Frontend

Darmowe animacje na Twoją stronę

Jak dla mnie to absolutny hit sezonu: ponad 10000 darmowych animacji gotowych do użycia na Twojej stronie internetowej! Łatwe do użycia i ładne. Gorąco polecam.  Jest też płatny plan.

Lottie Animations by Iconscout
A library of over 10,000 Lottie Animations for you to enhance your designs. Drive more engagement and improve your user experience with animations that you can use anywhere: web, app, social media, presentations, and more. Say bye to static images.

Google Chrome ogranicza dostęp do sieci LAN

Jak donosi Slashdot, Google Chrome będzie ograniczał dostęp do zasobów w sieciach lokalnych – rzekomo ze względów bezpieczeństwa. Zaimplementowana zostanie specyfikacja W3C o nazwie Private Network Access, zgodnie z którą przeglądarka będzie pytała urządzenia w sieci lokalnej o zgodę na połączenie, a w przypadku braku odpowiedzi, do dalszej komunikacji nie dojdzie.. Zastanawiam się tylko czy to nie sprawi problemów z kompatybilnością ze starszymi routerami lub NAS-ami, które takiej funkcji nie posiadają?

Chrome Will Limit Access To Private Networks, Citing Security Reasons - Slashdot
Google says that its Chrome browser will soon block internet websites from querying and interacting with devices and servers located inside local private networks, citing security reasons and past abuse from malware operations. From a report: The change will take place through the implementation of…

Zbuduj prostą karuzelę w czystym JS

Wśród zapisanych linków znalazłem taką oto perełkę. Podoba mi się tu nie tylko treść, ale sposób jej przedstawienia – wraz z czytaniem artykułu po prawej stronie, samoistnie zmienia się kod po lewej i widzimy dokładnie co zostało dodane, usunięte i zmienione. Fantastyczna forma nauki!

Wiktor Wiśniewski Dev Blog

10 najczęściej popełnianych błędów w CSS

Dla wielu osób CSS to przykra konieczność, inni natomiast uwielbiają stylowanie. Do której grupy Ty należysz? W każdym razie, aby nie popełniać w kółko tych samych błędów, warto przeczytać poniższy artykuł. Znajduje się w nim zbiór dobrych praktyk, które przydadzą się nie tylko początkującym!

Antywzorce w CSS - 10 najczęściej popełnianych błędów
Mimo tego, że CSS nie jest językiem programowania, to często Frotnend Developerzy popełniają w nim te same błędy...

Backend

typetype – imperatywne tworzenie typów w TypeScripcie

Typetype jest językiem programowania służącym do generowania typów w TypeScripcie. Przy pierwszym kontakcie może się wydawać to mało przydatne, ale po głębszym zastanowieniu… W typetype możemy dowolnie imperatywnie modyfikować i łączyć typy, a, przykładowo, typy warunkowe i zagnieżdżony operator trójoperandowy zastąpiono zwykłym if. Mi się podoba.

GitHub - mistlog/typetype: A programming language designed for typescript type generation
A programming language designed for typescript type generation - GitHub - mistlog/typetype: A programming language designed for typescript type generation

Google Hacking Database: GHD

Wyszukiwarka Google może być fantastycznym narzędziem służącym również do wyszukiwania różnego rodzaju podatności i wycieków danych. Przydają się tu różnorodne operatory i trochę inwencji twórczej… lub GHD! Jest to baza danych użytecznych zapytań do Google, które mogą nam pomóc znaleźć podatności.

Offensive Security’s Exploit Database Archive
The GHDB is an index of search queries (we call them dorks) used to find publicly available information, intended for pentesters and security researchers.

GitHub Code Search Technology Preview – czyli zamknięta beta niesamowitego nowego narzędzia od GitHuba. O co tyle krzyku? O wyszukiwanie kodu! Tyle, że znacznie bardziej inteligentne niż do tej pory: przeszukuj miliony linii kodu w różnych repozytoriach wykorzystując do tego rozbudowane wyrażenia regularne i zdania logiczne.

GitHub Code Search (Preview)
GitHub Code Search (Preview)

NAPI-RS v2

NAPI-RS to framework do tworzenia natywnych modułów Node.js w języku Rust. Właśnie ukazała się jego nowa wersja oznaczona numerkiem v2, która została napisana kompletnie od zera! Główna zmiana to maksymalne uproszczenie procesu tworzenia funkcji, które mają być używane z poziomu Node.js – manualnie dotychczas wykonywane czynności teraz zostały zautomatyzowane makrem #[napi]. Ponadto, typy do TypeScripta są teraz od razu generowane przez samo NAPI bez konieczności instalowania wtyczek.

Announcing NAPI-RS v2 | NAPI-RS Docs
🦀 NAPI-RS v2 - Faster 🚀 , Easier to use, and compatible improvements.

Wideo

Wraz z Jakubem Rożkiem nagraliśmy pierwszy odcinek Tuple Talks, w którym rozmawialiśmy na temat bibliotek do walidacji danych w TypeScripcie.

Stopka

👋
Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.