5 min read

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #13

Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #13

Kolejna dawka frontendowo-backendowych wieści. Tym razem nieco spóźnionych z powodu choroby, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, gdyż… czytajcie do końca, bo można jeszcze kupić wersję drukowaną mojej książki „TypeScript na poważnie”. Ale jestem pewien haczyk.

👋
Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.

Frontend

Monady od Getify

Bardzo rozbudowany artykuł na temat programowania funkcyjnego w rozumieniu Kyle'a Simpsona. Przy okazji – prezentacja jego najnowszej biblioteki monio. Radzę nie zaglądać w kod, bo wygląda jakby był pisany w ubiegłym wieku, ale sam artykuł bardzo ciekawy.

monio/MONADS.md at master · getify/monio
The most powerful IO monad implementation in JS, possibly in any language! - monio/MONADS.md at master · getify/monio

TypeScript the bad parts

TypeScript ma ponad 9 lat! Jest już tak stary, że dorobił się poradnika czego należy w nim unikać, czyli tak zwanych „Bad Parts”.

Execute Program
Learn programming tools fast. Then remember them.

Jak działają React Server Components

Jeśli zastanawiasz się jak działają React Server Components (albo w skrócie RSC, choć nie sądzę aby to coś ułatwiało; to już kolejny skrótowiec po CSR, SSR, SSG, ISG i innych…), to ten artykuł Ci to wyjaśni! I to dogłębnie.

How React server components work: an in-depth guide
A deep dive exploration of React server components under the hood.

Charts.css

Bibilioteka do rysowania prostych wykresów oparta o HTML i zmienne CSS. Warto przejrzeć, jak powinien być zrobiony wykres zgodny z duchem progressive enhancement i accessibility. W Charts.css jest to <table> z danymi, który CSS-em zmienia się w wykres.

Charts.css
CSS data visualization framework

Zaiste, Programuj!

Nasz kurs Next.js, React i TypeScripta jest w sprzedaży tylko do 7. lutego. W skrócie: to 12 tygodni (+1 tydzień bonus) i aż 18 godzin wideo. Do tego masa autorskich tekstów, wiele materiałów uzupełniających i konsultacje na żywo z nami. Zachęcam Was do dołączenia, bo nie zostało wiele czasu. Będą to prawdopodobnie najlepiej zainwestowane pieniądze w swój rozwój ever.

Next.js, React.js i TypeScript · Zaiste, Programuj

Praktyczny kurs Next.js, React.js i TypeScripta, najpopularniejszych z narzędzi do tworzenia aplikacji internetowych.

Kup teraz

Backend

Monorepo.tools

Strona, która wyjaśnia wszystko związane z Monorepo: Co to jest, po co, na co, kiedy, jak… Dla mnie bomba, właśnie tego potrzebowałem. Świetne wyjaśnienia oraz zestawienie narzędzi.

Monorepo Explained
Everything you need to know about monorepos, and the tools to build them.

Deno 1.8

Deno rozwija się powoli, ale raczej w stałym tempie. Właśnie ukazała się wersja 1.8 zawierająca między innymi Web Cryptography API.

Deno 1.18 Release Notes
Deno 1.18 marks the finalization of the Web Cryptography API, and adds, stabilizes, and improves many features.

Osmosfeed

Osmosfeed to skrypt pozwalający na stworzenie własnej strony zawierającej zbiór artykułów z dodanych przez nas RSS-ów. Jest to ciekawe rozwiązanie, szczególnie jeśli chcemy podzielić się tym co czytamy z innymi lub zbudować agregator treści. Całe rozwiązanie opiera się o GitHub Actions i statyczny HTML.

GitHub - osmoscraft/osmosfeed: Turn GitHub into an RSS reader
Turn GitHub into an RSS reader. Contribute to osmoscraft/osmosfeed development by creating an account on GitHub.

tyty

Powstaje kompilator TypeScripta napisany w Rust. Bardzo wstępna wersja jest ok. 500× szybsza od tsc… Jeśli myślicie teraz „żadna innowacja, przecież SWC już to robi”, to jesteście w błędzie. SWC potrafi zamienić kod TS na JS ale bez sprawdzania poprawności typów. tyty chce tę lukę załatać. Kibicuję!

tyty
TLDR; I’m making a Typescript type-checker in Rust. Right now it supports a smaller subset of the type-system and exists as a fun side-project, but the end goal is a compilation tool we can use to make Typescript compilation go brrrr...

Aukcja charytatywna

Z okazji WOŚP mam dla Was do wylicytowania unikalny egzemplarz bestsellera „TypeScript na poważnie z podpisami autora Michała Miszczyszyna (czyli, że mnie) oraz autorów przedmów: Michała Michalczuka i Bartosza Cytrowskiego. Cały nakład książki został wyprzedany, jest to jeden z ostatnich egzemplarzy wydania pierwszego dostępnych do zakupu w ogóle! Niezwykła okazja, aby zgarnąć tę rzadką i pożądaną pozycję z dedykacją i podpisami osób znanych całej społeczności TypeScripta w Polsce.

Licytacja rozpoczęła się od 1zł, a w tym momencie cena wynosi równe 1000zł. Aukcja trwa tylko do 6.02 (niedziela) do godziny 14:00.

https://allegro.pl/oferta/typescript-na-powaznie-z-podpisami-autorow-11754022831

Stopka

Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!

Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.