Polski frontend i backend newsletter @ typeofweb.com #8
Oto magiczne ósme wydanie newslettera Type of Web: Polski frontend i backend. Stale poszukuję sponsorów. Jeśli chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane, to koniecznie odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.
Frontend
TailwindCSS 3.0
Kilka godzin temu światło dzienne ujrzała stabilna wersja TailwindCSS 3.0.0! Twórcy obiecują niesamowite przyśpieszenie, ogromnie poprawione działanie i niedorzeczną liczbę nowych funkcji (ja tego nie wymyśliłem, sami tak napisali!). Najważniejsze zmiany to: domyślnie włączony JIT, kolorowe box-shadow
, wielokolumnowe layouty, scroll-snap
, a także wiele innych.
Angular traci głównego kontrybutora
Igor Minar, drugi z twórców AngularJS, a później Angular 2+, który pracował nad tymi projektami od 12,5 roku, zdecydował się opuścić szeregi zespołu Angulara. Wcześniej odszedł również Miško Hevery. Jaki to będzie miało wpływ na dalszy rozwój tego frameworka? Trudno przewidzieć, ale wygląda na to, że nad Angularem pracują teraz już tylko malutki zespół.
Mitosis – pisz raz, uruchamiaj wszędzie
Jest to kolejne narzędzie z cyklu „pisz raz, uruchamiaj wszędzie”, ale tym razem z nieco niespodziewanym twistem: Piszemy komponenty, a Mitosis potrafi je skompilować do wersji działających w Vue, React, czy Svelte. Co ciekawe, jest to narzędzie w organizacji Builder.io, czyli firmy, w której wspomniany już Miško Hevery jest CTO.
Fleet: Node IDE od JetBrains
Chciałem już o tym napisać tydzień temu, ale odłożyłem temat, gdyż liczyłem na to, że otrzymam zaproszenie do testowania zamkniętych testów. No, ale się przeliczyłem. W każdym razie, JetBrains tworzy coś równie lekkiego i przyjemnego, jak VSCode, tylko, że ma być sprytniejsze, rozproszone, stawiające na współpracę i ze wsparciem dla wielu języków programowania.
AatroX-vue
AatroX-vue (prawie połamałem sobie palce pisząc tę nazwę na klawiaturze) to minimalistyczny admin dashboard zaimplementowany w VueJS 3 i TailwindCSS. Darmowy, Open Source, wygląda ładnie, może się przydać.
Backend
ts_belt 3
Od kilku tygodni poszukiwałem jakiejś biblioteki do programowania funkcyjnego, która prawidłowo działałaby z TypeScriptem. lodash/fp
, ramda
czy nawet fp-ts
traktują TS po macoszemu, a importowane funkcje bardzo często mają problemy z prawidłowym wnioskowaniem typów. I wtedy Zaiste powiedział mi o ts-belt
– TypeScriptowym podejściu do FP na wzór biblioteki standardowej z Rescripta. Bardzo mi się podoba, intensywnie korzystam od kilku dni i do tej pory wszystko działało niemal idealnie. Autorem jest Polak – Marcin Dziewulski – i jest bardzo otwarty na feedback.
mySQL
Jeden ze współtwórców mySQL, odpowiedzialny m.in. za optymalizacje w wersji 8.0, odchodzi. I bardzo jasno opisuje powody tego odejścia: jego zdaniem mySQL to crap, MariaDB to crap i powinniśmy używać Postgresa. Podobno to, co się dzieje w kodzie MySQL i w jaki sposób ta baza działa jest nieopisywalnym bałaganem. Cóż, pozostaje tylko się zgodzić.
NextAuth 4.0.0
Wyszła wersja 4 NextAuth, a w niej lepsze wsparcie dla OAuth, poprawione adaptery, bezpieczniejsze domyślne ustawienia i wsparcie dla middleware'ów. Ale przede wszystkim całość została przepisana w TypeScripcie!
pg_graphql
Zespół Supabase nie przestaje zaskakiwać i kilka dni temu wypuścił kolejną wtyczkę do PostgreSQL. Tym razem jest to pg_graphql
czyli, jak nazwa może sugerować, podejście do GraphQL już na poziomie bazy danych! Działa to tak, że do specjalnej funkcji gql.resolve
w SQL przekazujemy po prostu GraphQL-owe query i… tyle. Wtyczka parsuje nasze zapytanie i zamienia je na wydajny kod SQL, unikając przy tym problemu N+1. Wow.
Advent of Code 2021
Standardowo 1. grudnia ruszył Advent of Code. Jest to zabawa polegająca na tym, że codziennie rozwiązujemy dwa zadanka programistyczne i zbieramy świąteczne gwiazdki. Zadania są ciekawe i niejednokrotnie zmuszają do ruszenia głową. Polecam wykorzystać tę okazję do popróbowania nowych technologii – np. napisania rozwiązań w Haskellu, Scali albo Ruście. Ja na przykład staram się pisać maksymalnie funkcyjnie w TypeScripcie i korzystam z biblioteki ts_belt. Możecie też dołączyć do mojego private leaderboard, wystarczy, że podacie kod: 756840-8c3f18ad
.
Wideo
Programistyczny Rozhowor vol. 1
Razem z Jakubem (Zaiste) rozpoczęliśmy serię livestreamów pod nazwą Programistyczny Rozhowor. Pierwszy odbył się 7. grudnia, a kolejne będę regularnie co dwa tygodnie o godzinie 12:00. Na pierwszy ogień poszły WebAssembly, Rust, Dart i kilka tematów dookoła tego.
Changing career to IT
16. grudnia o godzinie 15:00 na kanale 11Sigma odbędzie się sesja Q&A na żywo poświęcona tematowi zmiany kariery na IT. Prowadzącym będzie Michał Miąskowski, który sam kilka lat temu przeszedł z biotechnologii do programowania. Zachęcam do udziału i zadawania pytań.
Stopka
Podobało się? Nie podobało się? Daj mi znać. Jeśli coś z wrzuconych tu materiałów Ci się przydało, to daj lajka, udostępniaj, albo po prostu powiedz znajomym. Chętnie przyjmuję też wszelkie sugestie. Dzięki!
Stale poszukuję sponsorów. Chcesz, aby Twoje materiały lub ogłoszenie było tutaj promowane? Odezwij się na [email protected] lub typeofweb.com/wspolpraca. Dokładną ofertę znajdziesz na podstronie Reklama.